Na svém jednání 18. června neschválilo Zastupitelstvo hlavního města Prahy vyhlášku, která měla omezit hazard na základě podnětů z městských částí. Projednávání se přesunuje až na září, zřejmě ovšem bude nahrazena úplně novou koncepcí. Dobrá zpráva je, že se otevírá podle všeho cesta k razantnímu celoměstskému řešení již ve velmi dohledné době. Rada naší městské části odsouhlasila v dubnu a následně v opakovaném hlasování v červnu návrh na zrušení drtivé většiny z 27 provozoven hazardu: zrušení všech heren a ponechání sedmi míst vedených v kategorii „kasino“. Hazard měl zcela zmizet třeba z Nuselské nebo ze Štúrovy. Toto rozhodnutí o zrušení takřka tří čtvrtin provozoven bylo možno přivítat jako krok správným směrem.

Osobně bych rád viděl razantnější omezení hazardu směřující k absolutní nule – přinejmenším jako k nezbytnému kroku, než znovuotevřeme diskusi o tom, zda by v naší městské části bylo možné povolit jedno či dvě skutečná kasina v hotelích, kam budou mít přístup hoteloví hosté, kteří se chtějí tímto způsobem pobavit, ale nikoli místní lidé závislí na hracích automatech. Jen nulová varianta – nebo něco významně se jí blížící – totiž zaručí, že z našich ulic vedle zatemněných oken heren zmizí i všechny kriminální a sociální dopady hazardu, od vykradených aut a bytů až po lidské tragédie osobních bankrotů, exekucí a rozpadů rodin lidí, kteří propadli klinické závislosti na automatech. Jsem přesvědčen – a osobně se na tom budu podílet a trvat na tom – že trojkoaliční radní a zastupitelé potlačí nulovou variantu dále, jako jsme to činili doposud. To platí jak na úrovni Prahy 4, kde nová koalice veřejně deklarovala, že bude činit kroky k tomu, aby v naší městské části hazard provozován nebyl, tak na úrovni celého hlavního města: tamní zelení zastupitelé a jejich trojkoaliční kolegové již dříve ohlásili, že se chystají v září pustit do připomínkového řízení návrh zcela nové celoměstské vyhlášky, která má vykázat hrací automaty z Prahy úplně.

To má svoji logiku. Bezpečnostní a sociální dopady hazardu přece neznají hranice městských částí. Nyní, když je dosavadní snaha omezit hazard z iniciativy městských částí na „velké Praze“ formálně pozastavena, zůstává samozřejmě nadále prostor pro občanský i politický tlak zespoda. A také pro pozorování, pro koho bylo toto pozastavení vedeno snahou prosadit opravdu lepší celoměstskou vyhlášku, a pro koho jen snahou získat ještě trochu času pro hazardní lobby. Uvidíme, jak kdo nakonec na úrovni Prahy bude prosazovat skutečné omezení hazardu.

Petr Kutílek (Trojkoalice), zastupitel MČ Praha 4 a iniciátor petice Praha 4 bez hazardu

Zdroj: časopis Tučňák, červenec 2015, str. 9