Téměř padesát vzrostlých stromů by mělo jít k zemi v Jeremenkově ulici v pražském Podolí. Podle Technické správy komunikací jsou ve špatném stavu. Proti kácení protestují místní obyvatelé.

„Stromořadí v Jeremenkově ulici není v dobré kondici. TSK si nechala zpracovat odborné posudky, ze kterých vyšlo, že 47 stromů je v tak špatném stavu, že je doporučeno jejich pokácení,“ vysvětlil důvody kácení mluvčí organizace Tomáš Mrázek.

Technická správa komunikací (TSK) už podala žádost na odbor  životního prostředí Prahy 4. Ten zatím o případném kácení v ulici začínající poblíž areálu Žluté lázně nerozhodl.
Likvidace lip vadí Straně zelených a také místním obyvatelům, kteří si na své náklady chtějí nechat zpracovat oponentské posudky.
„K plošnému kácení topolů mělo už loni dojít v Podolské ulici. Nakonec se díky námi zadaným posudkům ukázalo, že stromy stačilo pouze prořezat,“ řekl rozhořčený obyvatel Podolí Karel Minařík. „Tímhle krokem se TSK snaží pouze o absolutní destrukci zeleně v ulici,“ ulevil si.
Že jde o necitlivý zásah, si myslí také zastupitelka Prahy 4 Iva Kotvová. „Plošné kácení je pro nás nepřijatelné. Když už, měly by se zde obnovovat stromy postupně a ne najednou,“ zlobí se zastupitelka. Připouští, že některé stromy jsou v havarijním stavu a bude je třeba odstranit. Zda je nutné pokácet ostatní, si ale příliš jistá není.
Podle zastupitele a předsedy pražských zelených Petra Štěpánka TSK péči o zeleň dlouhodobě zanedbává.
„Potom se vlastní chyby snaží řešit radikálně likvidací zeleně. Stromořadí v Jeremenkově plní funkci izolační zeleně, lípy jsou plícemi této ulice, jejich likvidace je naprosto nepřijatelná,“ říká Štěpánek.
Podle mluvčího TSK Mrázka ale stromy z ulice úplně nezmizí. Na místě budou vysázeny nové stromy. 
Kotvová přesto doufá, že se kácení podaří zabránit. „Snad dojdeme k nějakému řešení,“ řekla.
Zdroj: idnes.cz, 26.9.2013, autor: bur