7. 4. 2011

Oficiální pravidla rozvoje města se mohou snadno stát jen cárem papíru. Lidem na sídlišti Novodvorská hrozí, že se už brzy budou ze
svých oken dívat do zdí nového čtrnáctipatrového domu. A to přesto, že stavbu odmítají odborníci i schválená pravidla výstavby.

„Ten projekt se nám nelíbí. Nový dům bude doslova nalepený na našem paneláku, v okolí se jen zahustí doprava a přibude lidí a parkujících aut,“ říká David Jandera z paneláku na Praze 4, vedle kterého má vyrůst nový čtrnáctipatrový bytový dům. Stavební úřad o povolení stavby dosud nerozhodl. Samotná radnice městské části je ale k investorovi vstřícná a výstavbu nového domu schvaluje. Navíc za dost nestandardních podmínek.

S projektem totiž kromě místních lidí nesouhlasí ani Útvar rozvoje hlavního města (URM). Podle jeho stanoviska z loňského roku je stavba v rozporu s územním plánem. „Hlavním důvodem je, že v tomto území není možná další rozsáhlá stavební činnost. Projekt byl vyhodnocen jako nadlimitní, bylo mimo jiné doporučeno snížení počtu podlaží,“ potvrdila
LN mluvčí URM Zuzana Putnářová. Radnice Prahy 4 tvrdí, že firma BaP oil, která chce dům stavět, projekt upravila. URM o tom ale nic neví. „Jinou než prvotní a neúplnou dokumentaci, která je v rozporu s územním plánem, jsme nedostali,“ říká Putnářová.
Názor útvaru rozvoje nemusí stavební úřad při povolování stavby respektovat. Podobně se už nyní chová radnice. Přes výhrady URM a odmítavé dopisy obyvatel sídliště vydala městská část souhlas se stavbou.
Řadu povolení měla navíc firma BaP oil ještě dřív, než jí zastupitelstvo oficiálně jako jedinému zájemci odhlasovalo prodej pozemku.

„Na nestandardnost prodeje jsme upozorňovali na zastupitelstvu. Cena 1,6 milionu korun podle nás byla příliš nízká,“ říká zastupitel Ladislav Kunert z TOP 09. Kromě něj hlasovalo proti prodeji i dalších 17 zastupitelů. Členy koalice ODS a ČSSD nepřehlasovali. „Vzhledem k tomu, že vedlejší pozemek již investorovi patřil, nebyl nabízený pozemek samostatně využitelný,“ hájí postup Prahy 4 mluvčí Michal Sochor.
Jednatel firmy BaP oil Pavel Špaček tvrdí, že radnice není k projektu nijak vstřícná. „Vyřizujeme to už řadu let a každé rozhodnutí úředníků stojí dost úsilí,“ říká Špaček. Firma teď žádá o další výjimku z běžných pravidel. Podle nich má být odstup nového domu od sousedního zhruba 43 metrů. Investor ale žádá jen necelých osm. „Rada s výjimkou nesouhlasí, nemůže však přikazovat stavebnímu úřadu, jak má rozhodnout,“ říká Sochor.
Kromě podivných podmínek schvalování stavby ale místním lidem hlavně vadí, že radnice prodává veřejné pozemky soukromým firmám a nesnaží se zlepšit kvalitu jejich bydlení. „Zahušťování sídlišť dalšími byty je nesmyslné. Volný prostor mezi domy je tam důležitý. A je vlastně jedinou hodnotou sídlišť,“ kritizuje podobné postupy radnic architekt Adam Gebrian.

Firma žádá o další výjimku z běžných pravidel. Podle nich má být odstup nového domu od sousedního 43 metrů. Investor žádá jen necelých osm.