10. 1. 2012

S příchodem nové městské rady se změnil i návrh vyhlášky, která měla umožnit solit v zimě chodníky. Solit se nebude kdykoliv, ale pouze při velkých kalamitách, které by jinak silničáři nezvládli.

Majitele psů, ekology a spoustu dalších lidí pobouřil na podzim návrh tehdejšího primátorova náměstka Karla Březiny (ČSSD), který chtěl změnit vyhlášku tak, aby bylo možné solit v zimě chodníky. Všichni tito lidé si mohou alespoň částečně oddechnout. Nová koalice se totiž rozhodla, že návrh upraví.

„Do návrhu vyhlášky chceme dát, že by se solilo pouze se svolením kompetenčního radního, například při velkých kalamitách, kdy by se to jinak nezvládalo,“ uvedl náměstek pro dopravu Josef Nosek (ODS). Doplnil, že kompetenčním radním by byl v tomto volebním období on.

Vyhláška bude nejdříve v únoru
Návrh by měla v nejbližší době projednat městská rada a pak by ho dostalo ke schválení zastupitelstvo. To se však sejde nejdřív na konci ledna. Pokud do té doby rada vyhlášku neprojedná, schvalovali by ji zastupitelé až poslední týden v únoru. Většinu letošní zimy tak zřejmě bude město na chodníky sypat pouze drobný štěrk. Jediný způsob, jak proces urychlit, je, aby změna prošla jako nařízení rady.

„Pokud vím, chtějí to tak udělat, ale je to obejití zastupitelstva i veřejného mínění. Minulá vyhláška byla totiž schválená po diskusi s veřejností,“ uvedl bývalý radní pro životní prostředí Petr Štěpánek (SZ).

Ochránci přírody: Čím méně soli, tím lépe
Ochránci přírody však považují zmírnění původního plánu solit za jakékoliv situace za dobrou zprávu.

„Sůl je jed a škodí přírodě. Takže čím míň se bude používat, tím lépe. Kdyby se přestalo
solit úplně, bylo by to ještě lepší,“ uvedl šéf Českého svazu ochránců přírody Petr Stýblo.

Jenže magistrát tvrdí, že pokud budou technické služby chodníky pouze sypat, nebude úklid dostatečně účinný. Posyp totiž rychle zapadá novým sněhem, zatímco sůl účinkuje delší dobu. Štěpánek však tyto argumenty považuje za nesmyslné:

„Sníh a nečistoty se musí uklízet i v průběhu zimy. Pak se solit nemusí. Sůl bez úklidu způsobí jen břečku,“ vyjmenoval vady soli Štěpánek.

Chodníky posolí jen při kalamitách
Solná břečka podle Štěpánka škodí nejen psím tlapkám, ale i obuvi, bude zatékat do zeleně a do základů budov a do kabelů.

„Schválením takové vyhlášky se Praha přesune o třicet let zpátky,“ zdůraznil bývalý radní.

Praha se musí kvůli dva roky starému zákonu starat zhruba o 270 hektarů chodníků. Do té doby měli jejich schůdnost na starosti majitelé přilehlých budov. Město jim však starost o chodníky nijak nekompenzovalo.

Domovníky vystřídali metaři
Nový zákon přikazuje, aby se o chodníky staral jejich majitel, kterým jsou v případě metropole magistrát a městské části. Úřady byly v minulých letech kritizovány veřejností za to, že neuklízejí dostatečně. Instituce však oponovaly, že na to nemají dost lidí. Některé dokonce
předem oznámily, že uklízet nebudou, protože je pro ně úspornější platit pouze odškodnění lidem, kteří se na neschůdných chodnících případně zraní. Například na magistrátu se za loňskou zimu sešlo celkem 700 žádostí o odškodnění. Kolik Prahu pojištění stojí, však není jasné. Pražské chodníky se mohou podle současných pravidel sypat pouze drobnými
kamínky. Zakázán je popel i škvára.

FAKTA
Zimní úklid v metropoli
Posypové materiály: Povoleny jsou drobné kamínky; Zakázána je sůl, popel a škvára
Kde a kdy by se mohla sůl používat: Na místech, kde by neškodila zeleni a pouze v kalamitních situacích, kdy není možné úklid zajistit běžným způsobem
Sůl ano, či ne: Pro: je levnější, zabírá na ledovce; Proti: leptá psí tlapky, způsobuje usychání stromů, ničí boty
Kdo se o chodníky stará: Magistrát udržuje 270 hektarů chodníků Městské části musí uklízet 350 hektarů chodníků