15. 5. 2009
Přestože čtvrtá městská část připomíná chvílemi velké staveniště, lze zde najít i místa, která by klidně mohla být součástí národního parku.
Odstranění starého plotu kolem podolského bazénu otevřelo veřejnosti téměř neznámou přírodní památku Podolský profil. „Plot již neplnil svoji funkci. Na mnohých místech byl roztrhaný a popadaný,“ vysvětlil pražský radní pro životní prostředí Petr Štěpánek.
Jedná se o nevelkou, zhruba 2,8 kilometru čtverečního velkou oblast. Význam tohoto území přitom loni potvrdil botanický a zoologický průzkum, který vyrazil odborníkům dech. V chráněném území ve svahu mezi ulicemi Pod Pekařkou a Nad Pekařkou bylo totiž při výzkumu objeveno na 45 druhů vzácných živočichů. Jeden z hmyzích druhů, kutilka Pemphredon podagrica, byl v České republice objeven vůbec poprvé.
„V loňském roce jsme se zaměřili na botanický a zoologický průzkum, do kterých jsme zahrnuli také plochy mimo v současné době chráněná území. Průzkumy potvrdily ojedinělost lokality,“ uvedl Jiří Rom z magistrátního odboru ochrany přírody.
Profil je hmyzí ráj Kromě jedinečné kutilky bylo objeveno například 491 druhů motýlů, 109 druhů blanokřídlého hmyzu, kam patří například vosy, včely nebo mravenci, nebo 19 druhů mandelinek.
Co ale přispělo k tomu, že se v Podolí zachovalo tolik vzácných druhů?
Na celé ploše zkoumaného území nerostly po staletí žádné lesy. Svahy byly spásány ovcemi a kozami a na několika místech byly různě veliké lomy. „Poslední plochy, kde se ještě v padesátých letech dvacátého století páslo a které jsou díky tomu nyní nejméně zarostlé, jsou právě ty cenné lokality se stepními trávníky, kde se nachází vzácný hmyz,“ vysvětlil Jiří Rom.
Rezervaci zachránila stavba televize Vzácný Podolský profil navíc zachránila výstavba budovy tehdejší Československé televize. V bezprostřední blízkosti televize se nachází bývalý lom.
Když socialističtí architekti budovy televize projektovali, tak z bezpečnostních důvodů zakázali v okolí areálu další výstavbu.
Navíc vzhledem k očekávané válce vystavěli v podzemí bunkry, nad kterými se už nestavěly žádné budovy.
„Tím paradoxně zachránili živočichy a vzácné rostliny, kteří žijí a rostou na povrchu dodnes,“ řekl Štěpánek.
V současné době chystá magistrát ještě další průzkum. „Projekt je celoroční, ještě nás čeká jarní fáze. Vytipovaní nejsou například ještě ptáci, kteří na Podolském profilu žijí,“ dodal radní.
Po odstranění plotu nabízí park na Kavčích horách hned několik kouzelných scenérií.
Jak říkají četní návštěvníci parku – je to jeden z nejkrásnějších pohledů na Prahu, kde v jednom výhledu je Vltava, Vyšehrad, Pražský hrad i Petřín.
Bylo zde objeveno například 491 druhů motýlů, 109 druhů blanokřídlého hmyzu nebo 19 druhů mandelinek.
Zdroj: MF DNES | 15.5.2009 | rubrika: Praha 4 – příloha | strana: 1 | autor: (row, ab)