16. 10. 2006
Program Strany zelených pro Prahu 4
- Snížíme hluk a zlepšíme vzduch
Prosadíme protihluková opatření a zklidníme severojižní magistrálu a Jižní spojku. - Zastavíme úbytek zeleně
Zeleň už nesmí ustupovat novým stavbám. Zakážeme těžbu dřeva v Krčském lese. - Ochráníme a oživíme břehy Vltavy a potoků
Rozšíříme cyklostezkypodél vodotečí, zabráníme výstavbě mostu přes Žluté lázně.. - Mrakodrapy nepatří na Pankráckou pláň
Prosadíme výstavbu bytů na Pankráci. - Městské pozemky se nemůžou rozprodávat
Prodanou část Centrálního parku a jiné pozemky získáme zpět do rukou města a veřejnosti. - Bydlení musí být dostupné pro všechny
Podpoříme bydlení mladých rodin a pomůžeme lidem v těžkých životních situacích. - Místo živelného růstu administrativních budov podpoříme výstavbu bytů
Prosadíme regulační plán, přimějeme investory, aby přispěli ke zlepšení kvality života v profesním i v rodinném životě. - Nebudeme slučovat ani zavírat základní školy
S menším počtem žáků zajistíme vyšší kvalitu vzdělání. Zajistíme místa v mateřských školách. - Občané musí být objektivně informováni
V Tučnáku dostanou prostor i opoziční představitelé, odborníci a veřejnost. - Zprůhledníme rozhodování radnice
Budeme se řídit názory občanů při povolování nových staveb a při správě městské části.
Hluk, ovzduší, doprava
Prahou 4 procházejí dvě nejkapacitnější komunikace v republice- Jižní spojka a magistrála, jež jsou obrovským zdrojem znečištění a hluku. Zasadíme se o to, aby město splnilo svou povinnost danou zákonem a vybudovalo protihlukové stěny, valy, polozavřené mosty a nebo vyměnilo okna všude, kde jsou překročeny hlukové limity. Zároveň jsme však pro koncepční politické řešení, které by zklidnilo severojižní magistrálu a Jižní spojku. Podporujeme vybudování objízdné trasy – silničního okruhu, ale co nejdříve požadujeme snížení rychlosti na všech místech, kde lidé trpí nadměrným hlukem, důslednou kontrolu jejího dodržování, zavedení mýtného na Nuselském mostě (do centra), vymezení jednoho jízdního pruhu na magistrále pro auta s více cestujícími a následné snížení počtu jízdních pruhů. Omezíme-li rychlost a intenzitu provozu, zlepší se nejen hluková situace, ale také znečištění vzduchu.
Zamezíme tomu, aby se z ulice Hlavní na Spořilově stal přivaděč na dálnici.
Zajistíme autobusové propojení metra C a A přes Roztyly. Budeme podporovat a obnovovat rozšíření příměstského vlakového spojení po vzoru berlínského S-bahn, vlakem propojíme naši městskou část s jinými pražskými čtvrtěmi a Středočeským krajem. Ze stanice metra na Kačerově bude možné přejít na vlakovou zastávku a nové zastávky zřídíme v Nuslích, Michli, na Spořilově, v krčském údolí, podél Vltavy a jinde. Samozřejmě podpoříme výstavbu metra trasy D. Vybudujeme hustou síť bezpečných cyklostezek po celé Praze 4 a při budování nových staveb se bude muset počítat i s novou infrastrukturou pro cyklodopravu.
Zeleň, břehy potoků a Vltavy
Zeleň už nesmí ustupovat novým stavbám. Prosadíme vyhlášku o zeleni, jež bude zeleň chránit, stanoví závazné koeficienty pro místa, která mají být zastavěna, a zakáže těžbu dřeva v Krčském lese a jiných.pražských lesích a lesoparcích. Zřídíme zelené pásy podél železničních tratí, Vltavy, Botiče i Krčského potoka až k Šeberáku. Budeme vysazovat novou zeleň a propojíme navzájem parky a ostrovy zeleně např. Centrální park s Pankráckou plání.
V zelených pásech vybudujeme nové cyklostezky a odpočinkové zóny.
Zasadíme se o to, aby byl z územního plánu vyjmut most Zlíchov-Dvorce, který by nevratně zničil přirozený vltavský břeh, vytvořil nové alternativní spojení na magistrálu, dále zatížil její okolí a zavlekl průjezdnou dopravu do klidných obytných čtvrtí Podolí, Dvorce, Braník.
Rozvoj a obnova městské části
Praha 4 se musí rozvíjet podle jasně vytyčených pravidel a zásad urbanismu. Chceme, aby na jejím území byly rovnovážně zastoupeny jak funkce bydlení, školství, kultury, administrativy, obchodu a služeb, tak zelené plochy.
Podél magistrály a v jejím okolí vyrostlo v poslední době nejvíce administrativních budov z celé Prahy. Investoři vydělávají na dopravní atraktivitě magistrály. Pokud se postaví všechny plánované budovy v oblasti Pankráce a BB-centra, vznikne při nich asi 20 000 parkovacích stání. Je proto nutné zamezit výstavbě dalších budov přitahujících dopravu a ne jejich výstavbu podporovat, jak to dělá radnice Prahy 4. Budeme se snažit, aby se BB-centrum nerozrůstalo o další administrativní budovy, ale o obytné domy, a zamezíme výstavbě dalších mrakodrapů na Pankráci.
Budeme řešit problém důstojného využití chátrajícího historického objektu Dominikánského dvora a jiných starých budov. Opuštěné průmyslové areály a nedostatečně využívané průmyslové plochy a budovy budou přednostně revitalizovány. Odstraníme nevzhledná zákoutí, rumiště a černé skládky. Zbavíme se černých staveb, jež byly postaveny bez územních rozhodnutí.
Školství, volný čas a kultura
Nebudeme slučovat ani zavírat základní školy. Nižší počet žáků využijeme pro zkvalitnění a diverzifikaci výuky. Vedle všeobecně známého programu Obecná škola se budeme zasazovat o přijetí programů Daltonského plánu, Začít spolu, Montessori a Waldorfské školy. Škole na Pankráci vrátíme statut plnohodnotné samostatné základní školy. Ve spolupráci s městem budeme rozšiřovat nabídku gymnaziálního vzdělávání. Zajistíme tělocvičnu pro gymnázium v Ohradní. Obnovíme některé mateřské školy, protože roste poptávka po místech v těchto zařízeních a my musíme umožnit rodičům, především matkám, aby mohly pokračovat ve svém zaměstnání. Podpoříme zavádění biopotravin do školního stravování.
Pokusíme se zajistit využívání školní infrastruktury pro širokou veřejnost mimo vyučovací hodiny. Budeme modernizovat dětská hřiště a budovat další.Vytvoříme transparentní grantový systém na podporu sportu, kultury, využití volného času dětí a mládeže. Veškeré prostředky budou rozdělovány výhradně přes grantové komise. Zvýšíme částky rozdělované na granty pro činnost nevládních a neziskových organizací, spolků a sdružení.
Finančně podpoříme živou kulturu, alternativní a experimentální projekty, pořádání festivalů a happeningů na veřejných prostranstvích v Centrálním parku na Pankráci, v Bráníku u Vltavy a jinde.
Městský majetek a bydlení
Jsme přesvědčeni, že městské pozemky mají zůstat v rukou města, město je může pouze pronajímat a ne rozprodávat. Prověříme smlouvy na prodej pozemků soukromým investorům např. části Centrálního parku na Pankráci, části zeleného pásu v Jihlavské ulici a jiné. Nedopustíme, by byly tyto pozemky zastavěny. Tam kde nebude možné přijmout nápravná opatření buď správní nebo soudní cestou, vykoupíme pozemky zpět.
Myslíme si, že v majetku městské části má zůstat určitá část bytového fondu, jež má být k dispozici pro uspokojení potřeb osob v obtížných životních situacích nebo mladých rodin, jež potřebují do života dobré startovní podmínky. Budeme proto prosazovat, aby obec poskytovala těmto občanům byty za nižší nájem. Zkvalitníme bytový fond, podpoříme slučování malých nevyhovujících bytů a rozšíříme nabídku obecních bytů o byty trojgenerační.
Urychlíme humanizaci sídlišť.
Dostavby v sídlištích mají mít městotvorný charakter a zvýšit psychickou pohodu obyvatel. Sídliště na Praze 4 stárnou, a proto se budeme snažit prosadit zřízení denních stacionářů a klubů pro důchodce. Rozšíříme zeleň a odpočinkové zóny pro seniory a hřiště a hrací plochy pro děti.
Transparentnost práce radnice a účast občanů na veřejné správě
Otevřeme práci radnice pro veřejnost. Budeme využívat informační a komunikační technologie k poskytnutí úplných informací o činnosti a službách radnice. Zavedeme elektronické tržiště, kde budou zveřejněny zadávané zakázky. Časopis Tučnák se změní na veřejnoprávní periodikum, které bude publikovat nejen názory a články vedoucích představitelů radnice, ale také příspěvky opozičních zastupitelů a občanů.
Prosadíme, aby byly ve výboru výstavby a územního plánu poměrně zastoupeny všechny politické subjekty, včetně opozičních stran. Seznámíme občany s předstihem se stavebními záměry v jejich okolí a budeme se řídit jejich názory. U pracovních komisí rady zastupitelstva zřídíme aktivy odborníků z řad občanů, které budou mít v rozhodování poradní hlas. Na zasedáních zastupitelstva bude občan pokaždé vyslyšen, už se nestane, aby ke svému vystoupení potřeboval souhlas zastupitelů.
Veřejná prostranství
Vyčistíme veřejná prostranství, k úklidovým pracím budeme najímat nejen profesionální firmy, ale také nezaměstnané, bezdomovce a osoby vykonávající alternativní tresty. Úklid budeme pravidelně kontrolovat podle daného harmonogramu a zabráníme tak nepořádku na zastávkách metra, autobusů a tramvají, v podchodech a v blízkosti nákupních center. Oživíme veřejná prostranství zelení, pítky a fontánkami.