18. 7. 2011
Na jednom z nejidyličtějších míst v Praze má vyrůst pětipatrová budova. Sousedé se hodlají bránit soudní cestou
Park na Kavčích horách je jedním z míst, odkud je nejkrásnější výhled na metropoli.
Pozorovatel v jednom záběru vidí Vyšehrad, Vltavu s Císařskou loukou i Pražský hrad,
pod sebou má plavecký bazén v Podolí. V této lokalitě, která hraničí s památkově chráněným územím parku, hodlá pražská firma Prominecon Group (dříve Navatyp) z investorské skupiny Natland Group postavit obytný komplex. Plánovaná pětipatrová stavba změní horizont, který byl po dlouhou dobu udržován městskými architekty.
V areálu, kde měl zázemí správce parku, už proběhl geologický průzkum. Překvapivě se
tak stalo v době, kdy byly v této části Prahy jarní prázdniny, a tudíž převážná většina obyvatel lokality odjela z města. V areálu správce parku už jsou veškeré dřeviny označeny modrým kódem, ne nepodobným značkám na stromech odsouzených k pokácení.
Radnice Prahy 4, do jurisdikce jejíhož stavebního úřadu pozemek spadá, prý o ničem neví.
„Stavební úřad nemá informace o aktivitách této firmy v této lokalitě. Co se týká modrých kódů – Městská část Praha 4 tato označení nevytvořila. Nemá tedy informace o tom, co tyto značky znamenají. Povolení na vykácení dřevin v dané lokalitě Praha 4 nevydala,“ sdělil mluvčí radnice Prahy 4 Michal Sochor týdeníku Euro, když se začal o stavbu zajímat.
ZA HUBIČKU
Kontroverze nevyvolává jen stavba sama. Navatyp získal parcely směnou za část pozemků jiného blízkého parku, který ovšem není developersky natolik atraktivní. Směna byla velmi výhodná pro Navatyp a naprosto nevýhodná pro městskou část. Parcely o celkové rozloze 2636 metrů čtverečních Navatyp pořídil za cenu lehce přesahující osm milionů korun.
Za zmiňovaný pozemek získala radnice Prahy 4 pozemky v centrálním parku na Pankrácké
pláni (park Družby) o rozloze 4740 metrů čtverečních, jejichž hodnota činí podle znalce 8,29 milionu. Kritici obchodu radnici vyčítají, že cena, za kterou nabídla pozemek na Kavčích horách, je směšně malá. Za pravdu jim dávají dva nezávislé expertní posudky. Znalec Josef Koptík vyčíslil cenu pozemků na 41 milionů korun, pražská realitní společnost Maxima ocenila pozemek dokonce na 47,447 milionu.
Radnice Prahy 4 tvrdí, že smlouva je pro ni výhodná. Městská část Praha 4 podle mluvčího Michala Sochora prý vyvíjela úsilí o vypořádání pozemků v parku Družba, o které měla „eminentní“ zájem, bezúspěšně po několik let. Vlastník odmítal přistoupit na jakoukoli dohodu, až prý respektoval na realizaci směny níže uvedených nemovitostí.
„Zveřejnění záměru směny předmětných nemovitostí bylo 17. prosince 2009 schváleno usnesením Rady městské části Praha 4. Tento záměr byl zveřejněn na úřední desce od
18. prosince 2009 do 4. ledna 2010. Záměr obsahuje zdůvodnění: sjednocení vlastnictví pozemků s údržbou zeleně Městské části Praha 4 a zachování parku Družba do budoucna a odmítnutí realizace jakékoli komerční zástavby nejvýznamnějšího parku na Pankráci. Rada městské části poté doporučila zastupitelstvu směnu schválit a zastupitelstvo o ní rozhodlo hlasy napříč politickým spektrem,“ hájí rozhodnutí mluvčí radnice Michal Sochor.
UZAVŘENÁ CESTA
Park, v jehož bezprostředním sousedství se stavební parcely nacházejí, je památkově chráněn. Developer má tudíž značně ztíženou dopravu stavební techniky a materiálu. Navíc jediný zhruba desetimetrový kus cesty, který by bylo možné za tímto účelem využívat, drží ve vlastnictví soukromý majitel. Ten cestu poté, co na pozemek v dubnu vjela auta geologů, přehradil stožárem s černou vlajkou.
Podle informací týdeníku Euro už stavební společnost začala na privátního majitele vyvíjet tlak, aby komunikaci uvolnil. (Ani jedna ze stran se ke sporu nevyjádřila.) Jedinou další možností, jak stavbu zásobovat, by bylo přes parkoviště nedaleké České televize a přes ulici Na Hřebenech. Nicméně tato komunikace by musela být vyjmuta z režimu památkově chráněného území. Bude zajímavé sledovat, zda k tomu dojde, jestliže se Prominecon Group s majitelem zmíněné privátní komunikace nedohodne.
Proti záměru vystavět na jedné z dominant Prahy pětipatrovou budovu se staví téměř
všichni obyvatelé této lokality. Sepisují petice, organizují se v občanském sdružení. Jedním z aktivistů je i zastupitel za Stranu zelených Petr Štěpánek.
„Posbírali jsme dvanáct set podpisů. Radnice otálela s projednáním na zastupitelstvu devět měsíců, a nakonec nechali lidi na zastupitelstvu šest hodin čekat, přestože jí zákon o hlavním městě Praze ukládá lhůtu do dvou měsíců,“ popisuje chování radnice Štěpánek.
Stavbu komplikuje režim přírodní památky – takzvaného Podolského profilu. Podle platné legislativy se totiž nesmí stavět do padesáti metrů od takto chráněného území.
„Ochranné pásmo zasahuje zhruba do půlky jejich pozemku. V podmínkách stavby bylo,
že výška stavby nesmí přesáhnout dvě patra, a teď tam má vyrůst pětipatrová loď,“
tvrdí Štěpánek. Radnice se podle něj chová jako mrtvý brouk a často mystifikuje.
„To, že o žádné stavbě nevědí, je lež jako věž. Protože to bylo v komisi výstavby, kterou vede předseda klubu ODS Radek Lohynský, který je radním Prahy pro infrastrukturu. Existuje minimálně pět očitých svědků, kteří mohou potvrdit, že radnice je v celé věci velmi aktivní, přestože to popírá. Ten pozemek je obklíčen dalšími pozemky Romana Janouška (o němž se spekuluje jako o jednom z možných majitelů Promineconu – pozn. red.), a on to zřejmě s radnicí umí,“ tvrdí Štěpánek.
Podle zastupitele za Stranu zelených nakonec zastupitelstvo pod tlakem veřejnosti přijalo usnesení ke stavbě, které se ale opírá o jiný, špatně označený pozemek.
„Budeme usilovat o svolání mimořádného zastupitelstva, aby se celá záležitost
napravila. Je to naprosto neomluvitelná chyba, nebo podvod. Od začátku je to celé levota,“ dodal Štěpánek.
Společnost Prominecon se odmítla přes opakované urgence ke stavbě vyjádřit.
RODINNÁ ROZEPŘE
Plánované Orlí hnízdo nad pražským Podolím způsobilo mimo jiné roztržku v „politické“ rodině Bodenlosů. Otec Vavřinec, někdejší šéf České strany národně sociální, je přímým sousedem stavebních pozemků. Syn Jiří je místostarostou Prahy 4 za ČSSD. „Syn, který je místostarostou, mi slíbil, že na celou věc dohlédne, aby vše proběhlo korektně a za standardních podmínek. Ale pak se na mně vykašlal. Nevím, jestli by mně k tomu projektu ještě pustili, když jsem mu na té schůzi vynadal,“ konstatoval Bodenlos starší.
Vavřinec Bodenlos se obává, že developer učiní všechny kroky včetně nestandardních, aby dosáhl svého.
„Je to pětipatrová loď. Ukázali mi ty plány přes stůl. Když vidíte povinný pohled z Pražského hradu, tak to dramaticky vyčnívá nad všechnu zástavbu, na mým domem to bude vyčnívat možná až o tři patra. Celou věc budu rozhodně řešit právní cestou, tohle nebylo možné skoro za žádného režimu,“ dodal Bodenlos. Bývalý politik přitom nebude podle zjištění týdeníku Euro jediným obyvatelem této pražské čtvrti, který bude soudní cestou problém řešit.
***
Kritici obchodu radnici vyčítají, že cena, za kterou nabídla pozemek na Kavčích
horách, je směšně malá. Za pravdu jim dávají nezávislé expertní posudky.
O autorovi|: JAN HRBÁČEK, jan.hrbacek@euro.cz