27. 10. 2009
Čtvrtá městská část nabízí odkoupení pozemku uprostřed rodinných domů za šest miliónů korun.
Starali se třicet let, zasadili stromy a keře, teď jim nezbývá než rozbít prasátko nebo vyloupit banku.
Na pozemku v pražské Krči, kde místní vysázeli skoro tři desítky stromů, chtěla Praha 4 postavit dům. Místní se ale vzbouřili. Radnice tedy nyní nabídla zarostlý pozemek k prodeji za šest miliónů korun. Obyvatelům pak vzkázala: „Když ho chcete, tak si ho kupte.“
Prodej pozemku za několik miliónů korun, který leží uprostřed zástavby rodinných domů, však místní lidé považují za odporující zdravému rozumu i dobrým mravům.
„Obyvatelé sousedních domků se starají zdarma o čistotu plochy, kosí zatravněné plochy a pečují o vzrostlé stromy. Město Praha ani její městská část se o to nikdy nestaraly a zanedbávaly tak svoji funkci správce,“ řekl Martin Gregor ze sdružení Akademická vesnice, jež proti prodeji a případné zástavbě protestuje. Například i peticí, kterou podepsalo již několik stovek lidí.
Pozemek o velikosti 1525 metrů čtverečních leží mezi ulicemi Bohrova a Lukešova. Tzv. Akademická vesnice, jež navazuje na areál Akademie věd ČR (AV ČR), vyrostla koncem sedmdesátých let a jejími obyvateli je řada bývalých i současných pracovníků AV ČR. Nezastavěné plochy vznikly podle slov Gregora v důsledku omezení komunistické vlády, kdy pozemek s domem nesměl překročit plochu 800 m2. „Takto vzniklé vnitrobloky, přístupné pouze chodníky pro pěší, byly navrženy jako veřejně přístupná místa s veřejnou zelení, pískovišti a hřišti. Má to stejnou logiku, jako by se magistrát rozhodl zastavět Mariánské náměstí,“ doplnil Gregor s tím, že i podle názoru architekta Ivo Vacíka, který je autorem původního bytového projektu, je zastavění pozemku technicky nereálné.
Místní proto bojují za to, aby z něho vznikl jakýsi mikropark. Což by pro Prahu 4 neměla být nereálná představa. Radnice si totiž na odpočinkové plochy potrpí. Za poslední dva roky vybudovala a obnovila už 33 hřišť nebo sportovišť. Celkově má čtvrtá městská část 120 hřišť, nejvíc v Praze. Z městské kasy se investovalo do projektů 60 miliónů korun.
V tomto případě však radnice lásku k přírodě s místními nesdílí. „Podle územního plánu je tento pozemek zastavitelný. Městská část musí naplňovat rozpočet a jednou z možností je odprodej volných pozemků,“ uvedl k tomu zástupce starosty pro bytovou politiku Petr Staník (ODS). Dodal, že prodej byl projednáván na zastupitelstvu, ale poté, co na místě vystoupili členové sdružení, se zastupitelstvo rozhodlo prodej odložit. „Tímto krokem chtělo dát šanci obyvatelům této oblasti, aby ještě mohli pozemek případně odkoupit. Občané na to ovšem reagovali žádostí o zrušení tohoto usnesení,“ upřesnil Staník. Podle opozičního zastupitele Petra Štěpánka ze Strany zelených (SZ) jde však v případě záměru radnice prodat zelený pruh v Krči o věc na objednávku. „Někdo si to musel u radnice objednat. Jinak nechápu, jak by je to vůbec napadlo. Je to veřejný prostor a radnice říká místním, aby si to koupili, ale nabízí jim to za cenu stavebních parcel. Připadá mi to celé úplně absurdní,“ konstatuje Štěpánek (SZ). Nejjednodušším řešením by tak podle něho bylo zastavení prodeje.
***
Má to stejnou logiku, jako by se magistrát rozhodl zastavět Mariánské náměstí Martin Gregor, sdružení AV ČR.
Na pozemku v současné době roste 26 stromů starých zhruba třicet let.
Zdroj: Právo, 27.10.2009, rubrika: Praha – Střední Čechy, str. 11
Autor: Kateřina Severová