17. 9. 2012
V Praze každým rokem přibývá nejen dětí předškolního věku, ale i prvňáčků. Radnice jednotlivých městských částí v tuto chvíli vytvářejí rozpočty na příští rok a mnohé z nich mají v plánu přistavovat třídy ve školkách, někde i nové budovy. Je ale možné, že to přesto nebude stačit.
V Praze 4 chodí do jedné třídy třicet čtyři dětí, spousta tříletých se letos nedostala do školky. Radnice teď doplácejí na to, že v devadesátých letech zrušily nevyužívané jesle i školky a někde škrtaly i ve školách. Teď musí investovat miliony korun, aby místa získaly zpět.
Do školních let totiž dorůstají první „Husákova vnoučata“, tedy děti dětí narozených za populační exploze v 70. letech. Přestože už pro letošní rok radnice otevřely nové třídy a snažily se kapacitu navýšit, nestačilo to. A příští rok se bude hlásit zřejmě ještě o několik stovek dětí víc.
V Praze 10 otevřeli pro tento školní rok 400 nových míst ve školkách. „Dětí, na které se nedostalo, je přesto v řádu stovek,“ potvrdil mluvčí radnice Jan Charvát.
Podobné je to v Praze 13. Tam je situace špatná navzdory tomu, že radnice školky podle mluvčího Samuela Truschky nikdy nerušila. „Od roku 2005 se počet dětí v mateřských školách neustále zvyšuje, a to jak zásluhou vyšší porodnosti, tak díky bytové výstavbě,“ podotkl.
Třináctka chystá na příští rok otevření nové školky v Husníkově ulici, která pojme 69 dětí. Doposud tam sídlila Fakulta humanitních studií Univerzity Karlovy, která zde byla v nájmu.
Rozšiřovat kapacity bude i vinohradská, nuselská a smíchovská radnice. Dvě školky staví i magistrát. V září příštího roku by se měly otevřít. Jedna bude ve Slivenci, druhá v Uhříněvsi. Informace z matriky nepomůžou, nejsou kapacity
Pomalu se zaplňují i základní školy. Například v Praze 4 sedí děti ve třídách i po třiceti čtyřech, přestože ideální počet je 24 dětí, maximum povolené vyhláškou je 30 dětí. Radnice však udělila školám plošnou výjimku.
To kritizovali někteří rodiče a také Strana zelených. Mluvčí radnice Michal Sochor to vysvětluje tím, že školy dostaly od ministerstva méně peněz, a proto musely slučovat třídy, kde bylo třeba 14 až 17 dětí. „Ekonomicky výhodné je mít třídu se 24 dětmi. Když jich tam šest chybí, je to šest státních příspěvků a to jsou pro ředitele velké peníze,“ poznamenal.
Někteří rodiče se ptají, proč úřady předem nesledují údaje o porodnosti a nepřizpůsobí tomu nabídku míst. „Matriky jim přece musí sdělit, kolik dětí se v daný rok v městské části narodilo. Z toho se dá vycházet,“ myslí si matka tříletého chlapce, která se obrátila na redakci MF DNES. Podle radnic by ale takové řešení v praxi nefungovalo.
„Teoreticky vzato by to fungovat mohlo, pokud bychom měli v záloze nějakou kapacitu.
Ale školky jsou v tuto chvíli plné,“ uvedla na vysvětlenou radní Prahy 2 pro školství Jana Duchková. Situaci prý navíc komplikují děti s odkladem školní docházky, které musí být do školky přijaty přednostně, a nikdo předem neví, kolik jich bude.
Kromě toho někteří rodiče nedávají dítě do školky ve čtvrti, kde bydlí, ale v místě, kde pracují. „Skutečná data zjistíme až v dubnu při zápisu a školku do září nepostavíme. To jsou vysoké a dlouhodobě plánované investice,“ doplnil mluvčí Prahy 13 Truschka.
Nikdo tedy nedokáže říct, zda budou i přes investované miliony korun kapacity školek
příští rok stačit.
Situaci pomáhají zachraňovat kromě soukromých školek a chův i mateřská centra. Některá nabízejí půldenní, jiná i celodenní hlídání. Populární mezi rodiči se stávají také lesní školky, kde si děti hrají celý den v přírodě (… ).
foto: skolky-ltm.cz