13. 7. 2011
Praha 4 – Zhruba padesátka velmi rozzlobených obyvatel Prahy 4 dorazila ve čtvrtek odpoledne na zasedání zastupitelstva městské části do Nuslí. Cíl byl jasný. Říci jednoznačné NE stavbě pětipatrového domu uprostřed přírodního parku Kavčí hory. Jenže tvrdě narazili.
Přestože všichni zastupitelé dobře věděli, že zástupci veřejnosti přišli vyjádřit své stanovisko právě k tomuto kontroverznímu tématu, při schvalování programu jednání zařadili bod „Kavčí hory“ až na samotný závěr.
Lidé tak byli nuceni strávit čekáním v předsálí neuvěřitelných sedm hodin. Zastupitelstvo se protáhlo přes půlnoc. „Je to zoufalá arogance moci, která mě ovšem nepřekvapuje,“ poznamenal bývalý správce zahradnictví na Kavčích horách Jaroslav Trubka. Sám den před zastupitelstvem sedmnáct hodin roznášel informační letáky, aby se na jednání dostavilo co nejvíce lidí. „Samozřejmě, že velká spousta z nich čekání nevydržela a to byl jistě záměr,“ dodal Trubka.
„Nikdo z řad zastupitelů ani veřejnosti za mnou nepřišel a neurgoval předřazení bodu. Rád bych se pak o to zasadil,“ okomentoval starosta Prahy 4 Pavel Horálek (ODS).
Stavba v přírodním parku? Kavčí hory stále v ohrožení
Po sedmi hodinách více méně nezajímavé diskuse na nejrůznější témata se konečně dostalo na bod číslo 24, který byl ve večerních hodinách zastupiteli milostivě předřazen před bod číslo 23. Znavená veřejnost kolem 22 hodiny náhle „ožila“ a nahrnula se do sálu. Politici se uvolili jednat o stavbě pětipatrového činžáku uprostřed přírodního parku na Kavčích horách.
„Ignorujete veřejnost, které dáváte prostor až v nočních hodinách. Ignorujete 1200 podpisů na petici proti zástavbě zahradnictví na Kavčích horách, která se po právu měla projednat už před tři čtvrtě rokem,“ obořil se hned v úvodu na radní z ODS a ČSSD zastupitel Petr Štěpánek (SZ).
„Zde se nerozhoduje o nějakém pozemku, ale o kvalitě života tisíců lidí. Nepotřebujeme megalomanskou budovu, potřebujeme park. Nedovolte zástavbu na Kavčích horách,“ apelovala poté na zastupitele jedna z mluvčích veřejnosti Burianová.
„Dnes nás přišlo hodně. Bohužel fakt, že jste zařadili projednání Kavčích hor až na noční hodiny většinu odradila. Uvědomte si ale prosím, že zamýšlená stavba by park zničila, narušila místní unikátní ekosystém, nehledě na dopravu, kterou by do dosud klidných míst přivedla. Nedovolte, aby se projekt domu na Kavčích horách stal precedentem pro další zástavbu,“ obrátila se na zastupitele obyvatelka Kavčích hor Jana Milerová.
„Vy všichni, jak tu sedíte, se zavazujete ve volebním programu, že budete zvelebovat zeleň, nikoliv ji jen udržovat. Vyzývám vás, abyste ji zamítnutím záměru zástavby alespoň udržovali,“ vyzval zastupitele Jiří Bodenlos, žijící v sousedství bývalého zahradnictví. „Od mého nástupu do funkce se snažíme o ochranu parků na území Prahy 4. O skupování a scelování jejich částí pro to, aby je nikdo nemohl zastavět. Bohužel, k parku na Kavčích horách nemáme vlastnicky vztah. Patří České televizi. Všechny příjezdové cesty až na předmětný pozemek jsou vedeny jako zeleň. Územní plán stavbu povoluje,“ shrnul krátce před půlnocí starosta Prahy 4 Pavel Horálek (ODS).
Následovala asi půlhodinová přetahovaná o znění usnesení. Zdejší koalice nakonec prosadila, že se na Kavčích horách nepostaví slovy „pětipatrová“ obytná budova.
„Nepostaví pětipatrovou, postaví šestipatrovou, nebo čtyřpatrovou. Chytře na to vyzráli,“ okomentoval závěr schůze Jaroslav Trubka.
***
Stručný vhled do historie sporu o pozemky na Kavčích horách a na Pankráci
„Stavební pozemky na Kavčích horách směnila městská část na začátku roku 2010 za pás zeleně v Centrálním parku na Pankráci, patřící společnosti Prominecon Group (právní nástupce firmy Navatyp – pozn. red.),“ uvedl Jaroslav Trubka, mimo jiné iniciátor petice proti zástavbě Kavčích hor, pod níž svůj podpis připojilo 1200 lidí. Je přesvědčen, že tehdejší vedení Prahy 4 tím přinejmenším porušilo zákon o hlavním městě Praze, když soukromé firmě nabídlo drahé obecní parcely výměnou za mnohem méně hodnotné pásy zeleně na Pankráci. „Ty se navíc Prominecon Group nehodily, protože podle územního plánu se na nich samozřejmě nesmí stavět,“ zdůraznil dále Trubka. Domnívá se, že Prominecon Group, spojovaný s pražským podnikatelem Romanem Janouškem, přišel na úkor městské části k obchodu století. „Když jsme si totiž nechali nezávislým znalcem ohodnotit 2500 metrů čtverečních předmětných parcel na Kavčích horách, zjistili jsme, že mají hodnotu bezmála 40 milionů korun. Za ně dostala Praha 4 pozemky v bývalém parku Družba oceněné na zhruba 9 milionů korun,“ konstatoval bývalý správce Trubka. „Také společnost Remax nabídla za parcely na Kavčích horách 40 milionů. Praha 4 směnou tratila více než 30 milionů,“ uvedl zastupitel Petr Štěpánek (SZ). Jeho informaci radnice potvrdila. Upozornila ale, že Remax projevil zájem o koupi v dubnu 2010, přičemž směna s Prominecon Group proběhla už v lednu. „Je zajímavé, že znalec pověřený Prahou 4 před tím odhadl hodnotu parcel na Kavčích horách na něco málo přes 8 milionů korun. 5 tisíc metrů čtverečních v Central parku podle nás nadhodnotil na bezmála devět milionů,“ připomněl Štěpánek. Přes tyto výtky považuje starosta Prahy 4 Pavel Horálek (ODS), jehož heslo zní – parky jsou nedotknutelné, směnu za úspěšnou. Opírá se také o znalecké posudky vypracované pro radnici, které říkají, že radnice v podstatě vydělala. „Podařilo se scelit Centrální park a garantovat tak, že ho v budoucnu nikdo nezastaví. Nechápu ani stížnosti opozice, protože v minulém volebním období také hlasovala pro směnu pozemků,“ míní Horálek.