31. 10. 2006

Praha 18.10.2006: Dlouholetá vedoucí stavebního úřadu Prahy 4 Marcela Pavlová podepsala stavební povolení, na němž není v souladu se zákonem téměř nic. V tichosti povolila pod rouškou půdní vestavby na domě Nuselská 72 dvoupatrovou nástavbu pro pět bytů a ateliér. Že by zákony i vlastní profesionalitu vyměnila za podíl na zisku firmy ROSI s.r.o., který mohl při této stavbě činit i dvacet milionů korun?

Myslel jsem, že budou rekonstruovat střechu, když se na sousedním domě usadili dělníci. Pak ale začali nastavovat nová patra. Stavební úřad Prahy 4 mi odmítl sdělit podrobnosti stavby s tím, že jsem nebyl účastníkem řízení. A že jsem jím ani neměl být, protože se jedná o půdní vestavbu. Když jsem tady já dělal půdní vestavbu, stejný úřad určil automaticky jako účastníky všechny sousední vlastníky. Navíc v případě sousedního domu se nejedná o žádnou půdní vestavbu, ale o výraznou nástavbu, která měla projít i územním řízením,“ říká David Damaška, majitel sousedního domu.
Stavební úřad Prahy 4 námitky majitele sousedního domu ignoroval a odvolání zamítl i Magistrát. Přitom několikanásobné porušení stavebního zákona a správního řádu stavebním úřadem je natolik evidentní, že muselo být činěno zcela vědomě za účelem rychlého a bezproblémového povolení stavby: neproběhlo územní řízení, chybí souhlas památkářů a stavbou dotčeným osobám bylo zabráněno účastnit se řízení… „Stavební úřad Prahy 4 si vyzkoušel, že vydání stavebního povolení je možné utajit. Stavbu však utajit nelze, a tak si stavební úřad díky odpovědnému postoji místních občanů vychutná svou aroganci doufejme až do dna,“ říká Tomáš Kramár z Oživení. Pan Damaška podal 8.9. proti rozhodnutí ÚMČ Praha 4 správní žalobu s žádostí o vydání předběžného opatření na zastavení stavby (zatím bez odpovědi) a v nejbližších dnech podá další žalobu na odstranění stavby. Mezitím i Magistrát zahájil přezkumné řízení, neboť shledal v postupu stavebního úřadu Prahy 4 pochybení. Je tedy nanejvýš pravděpodobné, že stavební povolení bude zrušeno, ať už soudem nebo Magistrátem.

Škody způsobené nezákonným rozhodnutím stavebního úřadu zatím dosahují desítek tisíc korun, které musel pan Damaška vynaložit na obranu svých práv. V případě uznání jeho žalob na zastavení a odstranění stavby vzniknou ovšem škody v řádu milionů korun. Pokud stavba zůstane stát, vznikne škoda panu Damaškovi jako majiteli domu, neboť nepřiměřené zvýšení sousedního domu mu zastiňuje spodní dvě patra. 

Sdružení Oživení proto připravuje trestní oznámení za zneužití pravomoci veřejného činitele, směřující na odpovědnou osobu stavebního úřadu Prahu 4, která vědomě zvýhodnila stavebníka a vlastníkům sousedních nemovitostí způsobila škodu. „Budeme také dohlížet na to, aby vedení úřadu městské části vyvodilo pracovněprávní důsledky z tohoto vědomého profesionálního selhání,“ říká Tomáš Kramár z Oživení.

Přístup stavební firmy navíc dokresluje skutečnost, že bez povolení postavila lešení na cizím pozemku, za což na něj spolumajitelka tohoto pozemku podala trestní oznámení za neoprávněné užívání cizí věci, a že technické zajištění stavby je natolik pochybené, že ho státní zastupitelství přijalo jako trestný čin obecného ohrožení. I přes vyjádření statika opatřené kulatým razítkem, že několikatunové lešení není správně zabezpečeno, stavební úřad nekoná a na nebezpečném lešení se nadále pohybují dělníci.

David Damaška
dotčený majitel sousední nemovitosti
tel.: 233 320 053
e-mail: damaska@gmx.net 

Tomáš Kramár
Oživení
tel.: 724 207 527
e-mail: bezkorupce@bezkorupce.cz

Oživení
Sněmovní 7, 118 00 Praha 1, tel. 257 531 983, fax. 257 532 369
e-mail: oziveni@ecn.cz;
www.greenways.cz, www.bezkorupce.cz